5 produktów spożywczych, które kochają Polacy!

Polska to specyficzny kraj, który pomimo wielu podobieństw do innych państw – ma swoje indywidualne tradycje i zachcianki. Kochamy jeść i lubimy gdy nasz stół jest suto zastawiony. Niezależnie od tego czy organizujemy grilla, imieniny czy też święta – zawsze staramy się aby wszystko było pyszne i ładnie podane. Jakie produkty spożywcze są najbardziej lubiane przez naszych rodaków? Oto kilka z nich:

Boczek

Boczek to rodzaj mięsa, który chętnie przyrządzam podczas letniego grilla. Wytwarzamy z niego także  wędliny, które pieczemy lub po prostu wędzimy. Można go także ugotować i podawać w formie plastrów na kanapki, które z dodatkiem chrzanu i żurawiny smakują obłędnie! Choć wielu z nas ceni sobie lekką kuchnię – boczek pozostaje ulubionym elementem dużej grupy społeczeństwa!

Kapusta kiszona

Kapusta kiszona to dla Polaków smakołyk, który nie zawsze jest doceniany. Szczególnie dobrze smakuje jeśli pochodzi z ekologicznego przetwórstwa lub gdy przyrządzimy ją sami. Ten produkt służy nam zazwyczaj do produkcji bigosu, surówek oraz np. Golonki w kapuście. Kapusta oprócz ciekawego smaku posiada także szereg witamin i pozytywnie wpływa na zdrowie. Można ją smażyć i podawać z tradycyjnym kotletem schabowym.

Ziemniaki

Choć to bardzo proste warzywo – Polacy kochają je najbardziej. Robimy z nich puree, podajemy w wersji gotowanej w wodzie, smażymy w formie placków ziemniaczanych i wytwarzamy z nich babkę ziemniaczaną. Ziemniaki wykorzystujemy także do produkcji klusek śląskich, kopytek, knedli lub po prostu pieczemy w ćwiartkach lub na kształt frytek. Można z nich także zrobić kotlety ziemniaczane lub dodać do zupy. Jest to bez wątpienia jeden z produktów bez, którego nasi rodacy nie mogą się obyć.

Kurczak

Przyrządzamy go na wiele sposobów. Pieczemy w całości, przyrządzamy złociste udka, pikantne skrzydełka lub smażymy piersi z kurczaka w panierce. Przygotowujemy na nim rosół oraz inne zupy. Kurczak może być podawany w formie potrawki, smażonych kawałków dodanych do sałatki lub też roladek i galantyny. Robimy z niego wędliny i kotlety mielone. Jak widać odgrywa on ważną rolę w naszej kuchni.

Śledzie

Ta wyrazista w smaku ryba jest podawana podczas wielu okazji. Serwujemy ją na imieninach, podczas świąt oraz innych towarzyskich okazji. Choć nie wszyscy je kochają – śledzie znajdują uznanie wśród bardzo szerokiej części społeczeństwa? Mogą być podawane w oleju, occie lub w sosach myśliwskich, pomidorowych lub tropikalnych. Śledź jest częstym smakołykiem zamawianym w lokalnych barach oraz restauracjach. Nad morze lubimy jeść z niego tatar.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com